ÇİĞ KÖFTE VE ÇİĞ KÖFTE TARİHİ

 

Komşumuz Ahmet abi çiğ köfteyi çok güzel yapar. Vallahi bizi de fena alıştırdı. Artık sık sık çiğ köfte gecesi yapıyor bize:))) Yanına da şöyle buz gibi bol köpüklü yada şöyle kan kırmızı bir süper gider. Ben bol köpüklü ayranı tercih ediyorum.

Usta aşçılar tarifleri meslek sırrı derler. Bende tarifi bilmediğim için yazamıyorum. Ama sizlerle çiğ köftenin tarihini paylaşayım.

 

ŞANLIURFA- İlk kez Hz. İbrahim döneminde bir avcının karısı tarafından yapıldığı iddia edilen çiğ köfte, Şanlıurfa mutfağının baş tacı oldu.

Kentte özellikle kış aylarının başlaması ve Ramazan ayı dolayısıyle hemen hemen her evin mutfağında çiğ köfte yapılıyor.

 

Çiğ köftenin ilk olarak nasıl yapıldığına dair rivayete göre, Hz. İbrahim döneminde bir avcı, avladığı ceylanı eve getirerek hanımından yemek yapmasını ister. Hanımı evde odun bulunmadığını söyler.Çevrede toplanacak bir tek dal dahi kalmamıştır. Zira Nemrut, Hz. İbrahimi ateşe atmak için yakacak ne varsa toplattırmıştır. Avcı, hanımından bir çare bulmasını ister. Bunun üzerine kadın, ceylanın budundan bir miktar yağsız et çıkararak bir taş üzerinde başka bir taşla ezmeye başlar. Sonra ezilmiş eti, bulgur, biber ve tuzla karıştırarak yoğurur. Yeşil soğan, maydanoz ekler. Böylece çiğ köfte meydana gelir.


 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !